İndirim!
699.90 
İndirim!
179.90 
İndirim!
İndirim!
639.90 
İndirim!
2,879.90 
İndirim!
209.90 
İndirim!
İndirim!
139.90 
Stokta yok
169.90 
İndirim!
699.90 

Herkes Lens Kullanabilir Mi? 

Yaşadığımız çağda görme sorunu olanların kullandığı kadar, kozmetik ve görüntü için de kullanılan şeffaf lensler çoğu kişinin günlük hayatın da vazgeçemediği bir parçası olmuştur. Son zamanlarda gelişen teknoloji ile eski yıllarda kullanıldığı alan kısıtlı olan şeffaf lensler bütün insanların ihtiyaçlarına cevap verecek biçimde üretilmeye başlanmıştır.

Gözlük kullanmayı istemeyen ve göz biçimi uygun olanlar şeffaf lens kullanabilir dediğimizde herkes lens kullanabilir mi? sorusunu kısmen cevaplanmış oluyoruz. Lens kullanırken yaşanan sıkıntıların altında kontrolsüz biçiminde lens kullanmak gelmektedir.

Muayenesi edilmeden, lens uygun mu denetimi yapılmadan lens kullanılması kişilerin çok fazla sorunla karşılaşmasına sebep olmaktadır. Lens kullananların devamlı olarak kontrol yaptırmaları gerekir. Son teknoloji ile üretilmiş olsa da lensler insan vücudu için yabancı madde olduğundan dolayı olduğundan bazı problemler olabilir. Herkes lens kullanabilir mi? Sorusuna cevap aramaya devam edelim.

Kozmetik İçin Kullanılan Lensler

Çoğunlukla kadınların tercih ettiği numarasız lensler genellikle kontrolsüz biçimde uygulanıp kullanımı yapılmaktadır. En fazla rastlanılan sorunlar arasında renkli lenslerin iki arkadaş arasında değiştirilerek kullanılması gelmektedir. Bu lensleri kullanan kişinin makyaj anlamında bazı kurallara uyması gerekmektedir. Önce lens takılıp sonra makyaj yapılması gerekmektedir. Göz için kullanılan makyaj malzemesinin krem gibi olması lense gelecek yabancı cisimleri azaltır. Makyaj temizliği ise lens çıkartıldıktan sonra yapılmalıdır.

Air Optix Night and Day Aqua lens
Acuvue Oasys 1 Day Günlük Lens en ucuz

Lens Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herkes lens kullanabilir mi? Sorusuna devam ederken lensi incelemeye devam edelim. Lens kullanıldığı sırada kaşınma, batma, aşırı yanma, yabancı madde varmış gibi bir his, gözde sulanma, akıntısı varsa lens gözden derhal çıkartılmalıdır. Lens çıktığı zaman şikâyetler ortadan kalkıyorsa bu şikâyetler lensten kaynaklanıyor demektir. Lens temizleme solüsyonu ile temizlenip bir yırtık var mı diye kontrol edilmesi, eğer yırtık varsa lensin değiştirilmesi gerekir.

Lens çıktıktan sonra şikâyet geçmediyse muhakkak bir göz doktoru kontrol etmelidir. Lens kullanımında bazen kuruma hissi gelişebilir. Bu kuruma hava koşulları ile alakalı olabilir. Bu şekilde hissedenler lens içinde kullanılabilen gözyaşı damlasını kullanabilir. Lens kullanılırken yapılan en büyük hata bilinçsiz kullanımdır.

Doktor kontrolünde kurallara uygun bir şekilde lens kullanmak görme kalitesini artırır. Muhakkak özel lens reçetesi ile lens almak için optiğe gidilmelidir. Reçete edilmiş lens markası ile size verilen lens aynı olmalıdır. Bunun sonucunda daha sonra doktora tekrar giderek reçete onaylatılır. Reçete süresi bir senedir. Bu süre bittikten sonra tekrar göz doktoruna gidilmelidir. 

Doktorunuzun önermiş olduğu takma süresine, lensin temizliğine ve lens zamanına mutlaka uyulması gerekmektedir. Lens kullanımı esnasında gözde meydana gelen bir farklılıkta mutlaka lens takmayı bırakmalı ve göz doktoruna gidilmesi gerekmektedir. 

Herkes lens kullanabilir mi?  Lens; gözünde astigmat sıkıntısı, miyop ve hipermetrop gibi rahatsızlık bulunan kişilerin sıkıntıyı düzeltmek amacıyla üretilmiş olan numaralı ve renkli çeşidiyle de kullanılabilen göze yerleştirilebilen merceklerdir. Göz sıkıntıları için gözlük takan kişiler belli bir görüş alanına sahiptir ve gözlük kullanırken çok rahat edemezler. Doktorlar genellikle spor ile içli dışlı olan ve göz numarası yüksek olan kişiler için rahat kullanışından dolayı lens önerebilir.

Lens kullanımı başlanmadan hasta doktor tarafından lens kullanımına uygun mu değil mi diye ayrıntılı bir şekilde kontrol edilir. Farklı bir sağlık sorunu var mı ve lens uyumlu olur mu diye bu kontroller yapılır. Çünkü görme sıkıntısı olan herkes lens kullanamayabilir. Hangi durumlarda lens kullanılamaz hangi durumlarda kullanılabilir firma olarak bizzat bize gelerek ya da Lensoptikal.com sitemizden öğrenebilirsiniz.

Lens Kullanımı Nedenleri?

Herkes lens kullanabilir mi? sorusu ihtiyaç sahipleri kişiler tarafından sıkça araştırılıyor.

 • Tıbbi amaçlı kullanılması gereken durumlar:
 • Tek tarafından katarakt ameliyatı geçirmiş ve yapay olan göz merceğinden kullanmayan hastalar
 • Gözünde titreme olanlar
 • Kornea dikleşmesi hastalığı yaşayanlar
 • Albinolar
 • Düzensiz bir şekilde ya da yüksek astigmatı olanları ve miyobu yüksek olanlar
 • Sporla veya sahne sanatıyla ilgili olanlar
 • Estetik için kullanılan lensler: Tek gözü bir sebepten beyazlaşmış, görmesinde sıkıntı olan hastalara diğer göz rengi ile aynı olacak şekilde estetik görüntü için uygulanmış yumuşak lenslerdir.
 • Tedavi için kullanılan lensler: Bazı korneada olan bozukluklarda tedavi için kullanılan lensler
contact day 30 spheric yüksek numara

Lens Kullanılamayacak Durumlar

 • Enfeksiyon ve göz sistemiyle alakalı hastalıklar, ilaç kullanıldığı dönem
 • Tekrar eden kornea sıkıntıları 
 • Göz kapağında meydana gelmiş olan bozukluklar 
 • Yüksek astigmat 
 • Kuru göz
 • Göz tansiyonu nedeniyle cerrahi operasyon geçirenler
 • Eli yatkın olmayanlar.

Lensler hakkında daha detaylı bilgi ve herkes lens kullanabilir mi? Sorusuna cevap alabilmek için Lensoptikal.com olarak bizlerden destek alabilirsiniz.