Gözlerinde problem yaşan kişiler bu sorundan kurtulmak ve daha iyi bir şekilde görmek için lens ya da gözlük kullanmak zorundalar. Ancak lensi ilk defa kullanan kişilerin lense hemen alışmaları kolay değildir. Lens göze takıldığında karşılaşılan ilk sorunlardan birisi bulanık görme sorunudur. Bulanık görüntünün nedeni aslında lens ile ilişkili değildir. Göz net bir şekilde görememeye alışkın olduğu için gözün zorlanarak iyi görme çabası bireyler tarafından yoğun şekilde uygulanmaya başlar. Bu durum bireylerin göremedikleri için geliştirdikleri bir reflekstir. Bu refleksin bireyler tarafından devam ettirilmesi de bulanık görme sorununa yol açabilir. Ek olarak gözün alışılmışın dışında bir şekilde görmeye başlaması henüz gözün lense alışmasını da engeller. Yine bu durumda bulanık görmeye neden olan bir diğer sebeptir.

İLK LENS KULLANIMINDA BULANIK GÖRME
İLK LENS KULLANIMINDA BULANIK GÖRME

Göz Lense Alıştıkça Bulanık Görme Geçer mi?

Lens kullanmaya başlayan kişiler tarafından merak edilen bazı sorular bulunuyor. Bu sorular arasında göz lense alıştıkça bulanık görme geçer mi? sorusu yer alır. Gözün lense alışması için yaklaşık iki saatlik bir zaman dilimi geçmesi gerekiyor. Aradan geçen sürede göz lensi daha net bir şekilde tanıyacak ve geliştirdiği refleksleri minimum seviyeye indirecektir. Bu alışma sürecinin ardından lens kullanan kişilerin bulanık görme sorunlarının geçmesi bekleniyor.

Bulanık Görmenin Nedeni Lens mi?

Yukarıda her ne kadar açıklamaya çalışsak da merak edilen bir diğer soru ise bulanık görmenin nedeni lens mi? sorusudur. Lens kullanılarak açığa çıkan bulanık görme sorunun asıl nedenin lens olduğunu söylemek doğru değildir. Çünkü insanlar daha önce hiç kullanmadıkları ve alışkın olmadıkları bir yöntemle görme sorununu çözmeye çalışırlar. Bu nedenle bulanık görmenin asıl nedeni gözün alışma süresidir.

Bulanık Görme Sorunu Geçmezse Ne Yapmalıyım?

Bireylerin merak ettikleri bir diğer soru ise bulanık görme sorunu geçmezse ne yapmalıyım? Sorusudur. Bireylerin lens taktıktan sonra bulanık görme sorunlarının her ne kadar geçmesi beklense de sorunun devam etmesi halinde bireylerin doktora kontrole gitmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir