Kontakt Lens Kullanımında Yaş Sınırı Var mı?

Lens Fiyatları

Gözlerinizi ve görmenizi en iyi durumda tutmak için gözlük takmak ve korumak gözlükten daha fazlasını gerektirir. Peki, lens takmaya başlamak için en uygun yaş ne zamandır? Kontakt lens kullanımında yaş sınırı var mı?  İşte size ilk kez kontakt lens takma yaşı için rehberlik edebilecek bazı öneriler.

Çocuklar Kontakt Lens Kullanabilir Mi?

Kontakt lens takmak için minimum yaş veya lens takmak için herhangi bir yaş bulunmaz. Ancak kontakt lensler takmanız gerekip gerekmediğini dikkate almak önemlidir. Çocuğunuzun kişiliği ve genel değerlendirmesi bu kararda yaş değil, rol oynar. İşte çocuğunuzun kontakt lens kullanmaya hazır olup olmadığını değerlendirmek için bazı öneriler.

Çocuğuna Uygun Lens Olup Olmağını Anlamak

Lens takmak sorumluluk ve dikkat gerektirir. Bazen aksilikler meydana gelirken, çoğu aksilik lensin yanlış takılması veya bakım eksikliğinden meydana gelir.  Çocuğunuz bu sorumluluğu alabilir mi? Talimatları kolayca öğrenebilir mi? Görevlerini hatırlatmadan yerine getiriyor mu? Ödevini yapmayı unutur mu? Çocuğunuzun lensleri nasıl takıp çıkaracağını öğrenip öğrenemeyeceğini veya lensleri temiz tutup, yorgun olsa bile doğru lens yerleştirme programına bağlı kalıp kalamayacağını düşünün. Çocuğunuzun kontakt lenslere ihtiyacı var mı? Göz doktoru lens tavsiye ediyor mu? Çocuğunuz egzersizi daha rahat hale getirmek için lens takmak istiyor mu? Durum tamamen kozmetikse, çocuğunuzla bu arzunun sorunlardan mı yoksa baskıdan mı kaynaklandığını tartışın.

En erken kaç yaşında lens takılabilir?

Çoğu insan için lensler pratik ve kozmetik bir karardır. Çocuğunuz veya ergen çocuğunuz lenslerinin düzeltici lenslere ihtiyaç duydukları için popüler görünmesini veya kıyafetlerine uygun olmasını istiyorsa, çok sayıda renkli ve çeşitli lens bulabilirsiniz. Ancak ebeveynler dikkatli olmalıdır. Çünkü kontakt lensler göz doktoru muayenesi sonucu uygun olup olmadığı karar verilmektedir. Her zaman önce bir göz doktoruna danışın.

Yaşlılar için lens kullanımı uygun mu?

Kontakt lenslerin kullanımı dikkat gerektiren bir ürün olduğu için, yetişkin kişilerin bu sorumluluğu daha iyi bilmektedir. Kişinin lens kullanımına uygun olup olmadığını ancak göz dokrouna muayene sonucu karar verilmektedir. İster sadece uzak göz kusuru olsun, ister hem uzak hem yakın bir arada olan multifocal lens olsun, mutlaka göz parametrelerinin muayene sonucu reçeteye yazılmasıyla kullanım sağlanmaktadır.

Lenslerin Avantajları Nelerdir?

Lenslerin bazı avantajları; lensler genellikle hayatımızı kolaylaştırır. Dikkatli bakım gerektirmesine rağmen: Daha geniş bir görüş alanı sağlarlar. Kontakt lens takmayı veya görme duyunuzla ilgili herhangi bir şeyi düşünüyorsanız, önce göz doktorunuzla konuşun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha hızlı alışveriş için mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.
UYGULAMAYI  AÇ
X

Lütfen bekleyin…