Kontakt Lens

kontakt lens

Kontakt Lens

Görme bozukluğu ile birlikte sıklıkla kullanılmaya başlanan kontakt lensler gün geçtikçe biraz daha günlük yaşamın bir parçası haline gelmektedir. Bunun da en temel sebeplerinden birisi kuşkusuz teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren cihazların büyük sebep olduğu görme bozukluklarıdır. Uzun süre boyunca masa başı işlerde ekran başına bakmayı gerektiren durumlar ya da en basitinden gün içerisinde telefonlara sürekli bakmak göz bozukluklarına davetiye çıkartmaktadır. Hal böyle iken bu durum görüş kalitesini dolaysı ile de hayat kalitesini etkilemektedir. Görüş kalitesinden taviz vermek istemeyenlerin genellikle tercih ettiği aparatlar gözlükler olsa da gözlüklerin sahip olduğu dezavantajlar ve bununla birlikte medikal gelişmeler nedeni ile kontakt lens kullanımı son zamanlarda oldukça popüler hala gelmiştir.

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lensler görme bozukluklarına karşı cerrahi müdahale ya da gözlük kullanımına gerek kalmadan görüş bozukluğunu ortadan kaldıran şeffaf ve pratik bir aparattır. Görme kalitesini %99,9 oranında iyileştirme etkisine sahip olan kontak lensler ayrıca estetik görünümü de beraberinde getirebilmektedir. Bunun için birçok farklı türde üretilebilen kontakt lensler çeşitli amaçlar ile kullanılabilmekte olup buna en çok bilinen örnek olarak da renkli kontakt lensler verilebilir. Bu durumda kullanılan renkli kontakt lensler görme bozukluklarını ortadan kaldırdıkları gibi kullanıcıya estetik bir görünüm de sağlar. Kontakt lensler göz bebeğini tamamen kaplayarak göze yerleştirilir ve mercek görevi görmesi sağlanır. Bu mercek kırma kusurlarını ortadan kaldırmayı, göz renginde daha estetik bir görünüm kazandırmayı veya kornea hastalıklarında alternatif çözüm olmayı amaçlar.

Kontakt Lens Özellikleri

Kontakt lensler bir bakıma protez mercekler olarak düşünülebilir. Ön ve arka yüzeyden oluşan kontakt lensler özelliklerine ve amaçlarına göre farklı eğim, açı ve kalınlığa sahiptir. Kornea ile lensin arka kısmı üst üste gelecek şekilde kullanılır, buradan gözün yapısına göre de lens kullanımının çeşitli zorluk ve kolaylıklarının olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte korneaya temas etmeyen ön yüz ise ışığın doğru bir şekilde kırılmamasından dolayı meydana gelen göz kusurunu ışığı doğru kırarak ortadan kaldırmayı amaçlayan bir eğime ve kalınlığa sahiptir. Kontakt lenslerin sahip olduğu diğer özellikler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kontakt lenslerin göze batmaması ve kullanımı süresince göze zarar vermemesi için iç ve dış bükey yapıları özenle düzenlenir ve gözün yapısına göre ayarlanır. Bu sayede göz hareketleri süresinde herhangi bir sorun meydana gelmez.
 • Görüş kalitesini büyük oranda arttıran kontakt lensler sulanma ya da ağrıya neden olmayacak şekilde tasarlanır ve gözlüklere oranla çok daha geniş bir görüş açısı sunar
 • Kontakt lenslerde herhangi bir çerçeve ya da sınırlama bulunmaz bu durumda görüntü gözlüklerde olduğu gibi kesilmeye uğramaz, her daim tam kalite görüş sağlar.
 • Spor ya da egzersiz yapmada kolaylık sağlamanın yanında gözlük kullanılırken meydana gelen ıslanma ya da buğu gibi problemlerin de önüne geçer. Ayrıca kontakt lensler sayesinde kişinin derinlik algısı da artar.

Kontakt Lens Çeşitleri

Kullanım türüne ve özelliklerine göre çeşitli şekillerde üretilen kontakt lensleri birkaç farklı şekilde kategorize etmek mümkün. İşte kullanım türlerine göre kontakt lens çeşitleri;

1.    Yumuşak Kontakt Lensler

Bir diğer adı hidrojel lens olan yumuşak kontakt lensler adından da anlaşılacağı üzere yumuşak bir yapıya sahip olup oldukça ince bir tasarımla üretilirler. Miyop, hipermetrop, astigmatizm ve presbiyopi tanısı olan bireyler tarafından kullanılan bu lensler korneayı tamamen kaplarlar. Günlük, haftalık veya aylık periyotlarda kullanılmak üzere üretilen bu lensler, kullanıldığı süre boyunca bahse konu göz kusurlarını büyük oranda giderirler.

2.    Sert Kontakt Lensler

Gaz geçirgen ve sert bir yapıya sahip olan bu kontakt lens türü göze yüksek seviyede oksijenin geçmesine imkân tanır. Birçok farklı göz kusuruna karşı etkili bir şekilde kullanılmakla birlikte en çok astigmat göz kusuruna sahip bireylere tavsiye edilmektedir. Yumuşak yapılı hidrojel lenslerin aksine sert kontakt lensler korneayı tam bir şekilde kaplamaz. Sert kontakt lensler ayrıca keratokonus adı verilen bir hastalık durumunda da kullanılırlar. Keratokonus enzimlerin dengesizliği sonucu oluşan bir rahatsızlık olup zaman içerisinde korneanın sivrilmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı bu rahatsızlığa sahip bireylerde sert lenslerin kullanılması sağlanmaktadır.

3.    Renkli Kontakt Lensler

Kontakt lens denilince estetik görünüm amaçlı kullanımı ile akla ilk önce renkli kontakt lensler gelir. Lens kullanma süresi boyunca geçici süreliğine de olsa göz rengini değiştirmek isteyenlerin tercih ettiği bu lens türü dereceli ya da derecesiz olabilmektedir. Evet doğru duydunuz. Renkli lens takarak göz renginizi değiştirmek istediğiniz durumlarda göz bozukluğunuz olsun ya da olmasın renkli lens takabilirsiniz. Bununla birlikte hipermetrop ya da miyop göz kusurlarına sahip bireyler renkli kontakt lensleri istedikleri renkte kullanabilmektedirler. Birçok farklı renk ve kalite seçenekleri ile Lens Optikal web mağazamızda sizi yansıtan renkli kontakt lensi numaralı ya da numarasız bir şekilde hemen bulabilirsiniz.

Kullanım Süresine Göre Lensler

1.    Günlük Kontakt Lens (Kullan-At Kontakt Lens)

Gözler dış çevreye karşı direk olarak açık olan, vücudun en hassas ve önemli organlarından birisidir. Bundan dolayı gözlerde kullanılan lenslerin de bir o kadar özenle korunması ve temiz olması gerekir. Bu noktada her gün yeni bir lens ile güne başlamak oldukça sağlıklı bir çözümdür. Bundan dolayı günlük kontakt lensler, diğer bir adıyla kullan-at kontakt lensler bu noktada sıklıkla tercih edilen lens çeşididir. Ambalajından steril bir şekilde kullanıma hazır olan günlük lensler direk kullanılır gün sonunda ise atılır.

2.    2 Haftalık Kontakt Lens

Günlük olarak lens değiştirmek istemeyenler için geliştirilen 2 haftalık kontakt lenslerin iki haftada bir değiştirilmesi gerekir. Gün sonunda lenslerini çıkaran bireyler özel lens solüsyonunda steril bir şekilde bu lensleri bekletir daha sonra ertesi gün aynı lensleri steril bir şekilde kullanmaya devam eder. Miyop, hipermetrop, astigmatizm, presbiyopi ya da diğer göz kusurları için kullanılabilen 2haftalık lenslere web mağazamızdan ulaşabilirsiniz.

3.    Aylık Kontakt Lens

Kullanım süresi ve maliyeti açısında en pratik olan lens çeşitleri aylık kontakt lenslerdir. Ayda bir değiştirilmesi icap eden bu kontakt lens grubunda tek seferde alınacak 3 – 4 lens kutusu bir yıl boyunca kullanılabilir. Bununla birlikte günlük lenslerini çıkartan kişiler bu lensleri de özel steril solüsyonda bekleterek ertesi gün tekrar kullanabilmektedirler. Web mağazamızda Ürün1, Ürün2, Ürün3 gibi çeşitli kalite ve özelliklerde aylık kontakt lens türlerine ulaşabilirsiniz.

Kontak Lens Kullanım Amaçları

İnce, hassas ve göz kusurlarını ortadan kaldırarak konforlu bir görüş kalitesi sağlayan kontakt lenslerin temelde kullanım sebepleri ve amaçları şu şekilde sıralanabilir:

1.    Görme Kusurlarının İyileştirilmesi

Kontakt lensin kullanım amaçları arasında en temel amaç görme kusurlarının iyileştirilmesidir. Bu görme kusurları esasen ışığın kırılması ile ya da kornea kaynaklı sorunlardan kaynaklanabilir. Gözlük ve lazerli ameliyatların alternatifi olarak değerlendirilen kontakt lensler hem kaliteli bir görüş sağlar hem de pratik bir kullanımı kullanıcıya sunar. Görme kusurları ile birlikte etkilenen hayat kalitesi kontakt lensler ile birlikte tekrar daha iyi bir seviyeye gelir. İşte kontakt lenslerin kullanımına neden olan görme kusurları:

 • Miyop: Uzağı görememe sorunu olan miyop (kimi yerlerde de miyopi denir) görme bozukluğu kontakt lensler ile çözülebilir.
 • Hipermetrop: Yakını net bir şekilde görememe sorunu olan hipermetrop görme kusuru da kontaktl lensleri ile beraber çözülür.
 • Astigmatizm: Diğer görme kusurlarına nazaran genel itibari ile net görememe sorunu olan astigmatizm göz kusuru kontakt lensler ile pratik bir şekilde çözüme kavuşturulur.
 • Presbiyopi: İleri yaşta yakını görememe sorunu olan presbiyopi sorunu kontakt lensler ile birlikte çözülür.

Bunların dışında çeşitli şekillerde ve bağlantılarda meydana gelen göz kusurları kolay ve pratik bir şekilde %99,9’a varan oranla düzeltilebilir ve kişiye kaliteli bir bakış açısı kazandırılabilir.

2.    Tedavi Amaçlı Kullanım

Kontakt lensler göz ameliyatlarına alternatif olarak kullanmalarının yanında bazı göz operasyonları ya da ameliyatlarında iyileşme sürecini kısaltmak amacıyla da kullanılabilmektedirler. Kontakt lenslerin kullanımı ile birlikte bireyde yapılan göz operasyonunun iyileşme süresi ciddi anlamda kısalır. Bu durum gözün görme kalitesini etkilemez derece yüksletme gibi durumlara neden olmaz. Ayrıca operasyon sonrası meydana gelen ağrı durumları da kontakt lensler ile birlikte azaltılmış olur. Kornea ülseri, korneada çizik oluşumu ve epitel tabakanın yerinden ayrılması gibi çeşitli olağandışı durumların gelişmesi durumlarında gözün kapatılması amacıyla da kontakt lensler kullanılabilmektedirler. Korneanın kapatılmasının gerektiği durumlarda göz bandaja sarılmadan ve görüş açısı kapatılmadan kornea korunmuş olur.

3.    Kozmetik Amaçlı Kullanım

Yukarıdaki önemli hayati kullanımlarının dışında kontakt lensler kozmetik amaçlı da kullanılabilmektedirler. Dereceli ya da derecesiz bir şekilde üretilebilen renkli kontakt lenslerin tercih edildiği bu durumlarda kişi istediği renklerde kontakt lens takabilir. Bununla birlikte prostetik kullanım olarak adlandırılan lenslerin bu kullanımları ile gözlerde var olan kozmetik sorunlar da kolaylıkla giderilebilir.

Kontakt Lens Bakımı

Kontakt lens bakımı son derece hayati bir önem taşır. Bunun sebebi elbette ki kolay anlaşılacağı üzere göz gibi oldukça önemli bir organa takılmasından dolayı. Bu yüzden günlük, haftalık ya da aylık olarak kullanılan lensler takılıp çıkartılırken temizlik ve hijyene önem verilmesi gerekir. Bununla birlikte şu noktalara dikkat edilmesi gerekir:

 1. Tavsiye edildiği kullanım süresi dışında kontakt lensler uzun süre kullanılmamalıdır
 2. Günlük olarak sterilizasyonuna önem verilmeli ve gereken temizlikler yapılmalıdır
 3. Takılıp çıkarıldığı ortamda hava akımının çok olmaması ve temiz olması gerekir
 4. Kontakt lens solüsyonu tavsiye edilen periyotlarda düzenli bir şekilde değiştirilmelidir

Kontakt Lens Riskleri

Medikal alanda meydana gelen teknolojik gelişmelerin son ürünlerinden birisi olan kontakt lens kişinin görüş kalitesini arttırarak daha kolay bir yaşam sürmesini amaçlar. Bununla birlikte bu denli önemli bir görevi üstelenen kontakt lenslere gereken önem ve bakım verilmediğinde çeşitli riskler meydana gelir. Çeşitli sebeplerle kontakt lens kullanımında meydana gelen bazı riskler şu şekildedir:

 1. Kornea Enfeksiyonları: Keratit olarak da adlandırılan bu durum lenslerin doğru bir şekilde kullanılmamasından ve bakımının yapılmaması durumlarından meydana gelen ve lens kullanıcılarının da sıklıkla karşılaştıkları bir durumdur. Yeterli oksijen geçirgenliğine sahip olmayan lensleri uzun süre boyunca takmak ya da gece boyunca çıkartmamak bu duruma davetiye çıkarır. Ayrıca tavsiye edilen kullanım süresinin dışında kullanılan lensler de bu soruna neden olabilir.
 2. Göz Kuruması: Yumuşak yapıda kontakt lens kullanan bireylerde sıklıkla karşılaşılan risklerden birisidir. Yapısında su bulunan yumuşak lenslerde zamanla suyun azalması gözde batmalara ve göz kurumalarına sebep olur. Bununla birlikte gözyaşında meydana gelen azalma ya da uzun süreli televizyon, bilgisayar gibi ekranlara bakmak da bu duruma sebebiyet verir.
 3. Alerjik Durumlar: Bir diğer sıklıkla karşılaşılan problemlerden birisi de alerjik durumlardır. Lenslerde kullanılan solüsyonlar, lens üzerinde biriken kir / toz ve benzeri partiküller veya aylık kullanımından uzun süre kullanılan lenslerin sebep olduğu risklerdir.

Tüm Kontakt Lens Ürünler : https://lensoptikal.com/

Twitter.com/lensoptikal Tıklayarak Twitter hesabımızdan bizi takip ederek sürekli yenilenen güncel yeni kontakt lens teknolojisi ve yeni ürün bilgilerini öğrenebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha hızlı alışveriş için mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.
UYGULAMAYI  AÇ
X