Kontakt Lensler Nedir?

LensOptikal astigmatlı lensler, Lens Satın Al, En iyi lens markası, kontakt lens nedir, alcon lens, zeiss lens, aylık lens, en iyi lens markaları

Kontakt Lens Nedir?

Göz yüzeyini kaplayan gözyaşı tabakası üzerine yerleştirilen ince, kavisli bir merceğe kontakt lens ergonomik özellikleriyle sıklıkla tercih edilir. Lens şeffaf olmasına karşın kullanıcıların elinde daha kolay bulunması adına biraz renklendirilmektedir. Kontakt lensler sert ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kullanıcılar genellikle yumuşak lensleri tercih etmektedir.

Kontakt lensler genellikle miyopi, hipermetropi, astigmatizma ve presbiyopi gibi görme kusurlarının düzeltilmesinde kullanılırken, bazen de bireylerin kozmetik amaçlı göz rengini değiştirmek için kullanmaktadırlar. Uzağı görememe, yakını görememe, çarpık ya da kırık görmek gibi nedenlere bağlı olarak alanında uzman göz doktoru tedavisi ile uygun olan kontakt lens verilmektedir. 

Kontaks Lens İçin Doktor Gerekli Mi?

Kontakt lensler  muayene sonucunda verilir. Çünkü size verilecek mercek göze uygun mu kontrol edilmesi gereklidir. Ayrıca verilecek lens tipi, derecesi, taban eğrisi ya da lens çapı belirlenmek kaydıyla doğru kontakt lens hastaya verilmektedir. Kontakt lensler numaralı olabilmektedir. Bu da size doğru lensin verilmesinde doktor oldukça önemlidir. Aksi takdirde göz rahatsızlıkları artmakta, alerji semptomları görülmektedir. İlk defa kontakt lens kullanacak kişi göze lensi takarken doktor gözetiminde takmalıdır. Çünkü doktor size nasıl takılacağı konusunda bilgi verirken aynı zamanda lensin hareketini, dengesini değerlendirmektedir. Lensler aylık ya da günlük kullanılabileceği gibi günlük tercih edilenler tek kullanımlık olduğu için muhafaza edilmeden kullanılabilir ancak aylık kullanılan lensler nasıl muhafaza edilmesi gerektiği, lens solüsyonların ve saklama kapları hakkında bilgi alınması gereklidir.

Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada kullanım amaçlarına göre kontakt lens çeşitlerimevcuttur. Bunlar hastalık derecelerine göre kullanılacak kontakt lensler belirlenmektedir. Sferik kontakt lens, torik kontakt lens, multifokal kontakt lens, terapötik kontakt lens, hibridkontakt lens, renkli kontakt lensler, terapötik kontakt lens ve gaz geçiren kontakt lens olmak üzere kendi içinde amaca yönelik ayrılmıştır. Kozmetik olarak ve göz kusurlarına yönelik tedavilerin gözlük yerine tercih edilmesinde kullanılır. Günlük ya da aylık kullanım ihtiyacınıza göre çeşitli markalardaki kontakt lensleri uygun lens fiyatları ile lensoptikal.com sitesi farkıyla sahip olabilirsiniz.

Kontakt Lenslerin Özellikleri

Kontakt lens kullanımı gözlüklere göre bireye daha net görüş alanı vermektedir. Göze çevresine yerleştirilen sadece mercek olduğu için gözlüklerde bulunan çerçeve gibi aparatı yoktur. Bakış açısında en iyi derinlik algılamasını sağlar. Doğal bir dış görünüş sunar. Gözlük kullanımı gibi buğulanma, ıslanma, düşme yapmaz ve sizi yarı yolda bırakmaz. İstediğiniz göz rengini kontakt lensler ile sağlayabilirsiniz. Spor gibi faaliyetler yapan kişiler için oldukça pratik ve güven hissi verir.