Kontakt Lenslerde Reçetenin Önemi

LensOptikal astigmatlı lensler, Lens Satın Al, En iyi lens markası, kontakt lens nedir, alcon lens, zeiss lens, aylık lens, en iyi lens markaları

Reçeteli Kontakt Lens Markasının Önemi

Lens teknolojisinin artmasıyla birlikte, göz rahatsızlığı olan hastaların lens seçenekleri arasında kalmaları da beklenen durumlardan biri olmaya başladı. Kontakt Lenslerde Reçetenin Önemi özellikle lens teknolojisiyle birlikte UV korumalı lensler ve günlük kullan at lenslerin de uzman göz doktorları tarafından tercih edildiği biliniyor. Peki kontakt lens ve içeriği ne yönde olmalı?

Uzmanların Uluslar Arası Kontakt Lens Görüşleri

Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel bir sempozyum sonucunda, kontakt lens kullanıcılarının göz doktoruna muayene olması gerektiği üzere genel bir uygulamaya geçilmesi kararlaştırıldı. Özellikle miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz rahatsızlıkları için kullanılan lenslerin, uluslar arası olarak göz muayenesinden sonra reçete ile kullanılması üzerine sempozyum sonucu kesin bir karara varıldı.

Kullanılacak lenslerin verimliliğini artıracağı üzerine yapılan araştırmalar sonucu olumlu geri dönüşler alındığı için Türkiye’de de lenslerin hastanın göz rahatsızlığına göre reçete edilmesi gerekmektedir.

Göz Doktorları Hangi Lens Markalarını Tavsiye Ediyor?

Lens seçeneklerinin artığı günümüzde, lens kullanıcıları için de uzmanlar genel olarak Acuvue ve J&J Vision, Biofinity ve Cooper Vision, Air Optix ve Alcon, Purevision 2 Hd ve Bausch and Lomb markalarının kullanılmasının faydalı olacağı yönünde açıklamalar yaptı. UV korumalı ve esnekliği yüksek lenslerin göz sağlığına önemli derecede katkısı bulunuyor. Gözün nem oranı ve oksijen değerlerinin lens kullanımından sonra zarar görmemesi için lens seçerken dikkat edilmesi gereken özelliklerin de bu yönde olması gerekiyor.

Göz kuruluğu ve göz ağrıları çekmemek için kullanacağınız lensin markasından çok özelliklerine de dikkat etmekte her zaman fayda var. Göz doktorları sadece gözlerinizin rahatsızlığı üzerine bir seçim yapmanızı tavsiye edebilirler ama gözünüzü ağrıtan ve kurutan bir lens tercih etmemelisiniz.

Kozmetik Lenslerde Reçete Yazılır Mı?

Kontakt Lenslerde Reçetenin Önemi ,renkli lens ve saydam lens kullanımları için de genel olarak göz doktorundan reçete alınmadan kullanılmamalıdır. Gözünüzün çapı, göz rahatsızlıklarınız ve göz özellikleriniz belirlenmeden herhangi bir lens almanız doğru olmayacaktır. Bunun için lens kullanımı için göz doktoruna başvurulması gerekmektedir. Kozmetik amaçlı lensler de dahil olmak üzere, reçetesiz alındığı takdirde gözünüzün konforsuz bir şekilde zarar görmesine neden olabilmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yasalara göre reçetesiz lens alınamamaktadır.