Lens Kullanım Süreleri

LensOptikal Lens Fiyatları, en iyi lens markaları

Lens kullanımı doktor kontrolünde verilen göz rahatsızlıklarını gidermek amaçlı kullanılan bir araçtır. Lenslerin kullanımından önce mutlaka bir göz muayenesi olmak ve göz kliniğindeki uzmanın tavsiyesi üzerine lens kullanımına başlamak gereklidir. Göz muayenelerinde gözün sağlık durumu sadece kontrol edilirken lens muayenelerinde göz ölçümü yapılır ve lens kullanımı için uygun olup olmadığına bakılır. İki muayene birbirine karıştırılmamalıdır. Muayene sonucunda saptanan göz değerleriyle kişinin nasıl bir kontakt lens kullanması gerektiğine karar verilir. Lens kullanımına başladıktan sonra dikkat edilmesi gereken noktalara uyulmalı ve kullanıma uygun şekilde kullanım sağlanmalıdır. Süreleri, temizliği gibi noktalar lens kullanımı için oldukça önemli detaylardır.

Lenslerde Temizlik Olmazsa Olmaz

Lenslerdeki temizlik göz sağlığı için en dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Göz sağlığını etkilerken aynı zamanda temiz olmaması lensin ömrünü de kısaltacaktır. Lens kullanımından önce mutlaka temas edilmeden ellerin yıkanması gereklidir. Lensi nemli tutmak için özel solüsyonlardan satın almanız gereklidir. Temizleme sırasında tırnaklarınız değmeden bir durulama yaparak solüsyona koyabilirsiniz. Lenslerin temizleme seansları kullanım süreleri göre de değişiklik gösterebilir. Bazı lenslerde sadece temizlik uygulaması yeterli olurken bazı lenslerde uzun süreli kullanıma sahip olduğu için temizleme sırasında ve suyuna protein eklemek gereklidir.

Lenslerin Süreleri

Temizlik dışında lenslerin sağlıklı kullanımı için kullanım sürelerine uyulması da en dikkat edilmesi gerekli noktalardan biridir. Lensler kullanım sürelerine göre gruplara ayrılır. Günlük olan lensler mutlak suretle kullanıldıktan sonra gün sonunda çöpe atılmalı ve bir daha kullanılmamalıdır. Bir diğer kullanım grubu olan 15 günlük lensler her gece kullanımdan sonra çıkarılarak solüsyon içerisine konulmalıdır ve 15 gün sonunda çöpe atılıp bir daha kullanılmamalıdır.  Gece kalan ve gece kalmayan şeklinde ayrılan lensler genelde bir aylık kullanıma sahiptir. Gece kalmayan lensler mutlaka gece bakımları yapılmak üzere çıkartılıp 30 gün sonunda çöpe atılmalı, gece kalan lensler ise haftada en az 1 gün çıkartılarak rutin temizlikleri yapılmalı ve gözlerin sağlığı açısından gözler dinlendirilmelidir. Bu kullanım süreleri dikkat alındığı zaman göz sağlığınıza bir zarar gelmeden rahat bir kullanım sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha hızlı alışveriş için mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.
UYGULAMAYI  AÇ
X