Lens Solüsyonu Ne Kadar Sürede Bozulur?

Lens Fiyatları

Lens Solüsyonu Ne Kadar Sürede Bozulur?

Kontakt lens yüzeyi günlük yaşantıda çeşitli nedenlere bağlı olarak kirlenebilmektedir. Göz yaşı ile yıkanan kontakt lensler göz yaşının içerdiği protein, mukus, lipit ve ayrıca kozmetik atıklara bağlı kirlenir. Kirlenen lensler lense zarar verir. Öncelikle lens materyaline bağlı olarak yumuşak lenslerde kirlenme durumu daha hızlı olacaktır. Bu yüzden kullanılan lensin ve lens yapısına göre kullanılacak temizleme çözeltilerine çok dikkat edilmelidir.

Lens solüsyonu ne kadar sürede bozulur sorusunun cevabından önce kontakt lens solüsyonundan bahsedelim. Kontakt lens solüsyonu;

  • Lensin temizliğiniz yapar
  • Lens yüzeyine yapışmış olan proteinlerden arındırır
  • Lensleri dezenfekte eder
  • Lensin nemli ve ayrıca daha kaygan kalmasını sağlar

Yıllar önce kullanılan lens solüsyonları günümüz teknolojisi ile üretilen lens solüsyonlarına göre daha zayıf ve etkisizdir. Derinlemesine temizlik sağlamadığı için temizlik aşaması içinde farklı ürünlere başvurulmaktaydı. Bu durum ise lens kullanımını daha maliyetli hale getirmekteydi. Günümüzde ise çok amaçlı kontakt lens solüsyonu kullanarak ayrıca lensleri temizlemek için ek bir ürüne ihtiyaç duyulmaz. Kontakt lensleri saklama konusunda da uzman olan solüsyonlar kullanıldıkları lens tipine göre yumuşak ve sert lens solüsyonu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Lens Solüsyonları Kullanımı

Tıpkı lens kullanımı gibi kontak lens solüsyonları kullanma ve saklama konusunda da dikkat edilecek maddeler vardır. Lens solüsyonu ne kadar sürede bozulur sorusunun cevabı kullanıcının özenine göre değişmektedir. Çünkü lens solüsyonları saklama yaptığınız kapların hijyenine bağlı olarak da bozulma süresi hızlı olur. Lens kapları düzenli olarak var ise lens temizleyicisi yoksa sıcak su yardımıyla temizlenmelidir. Lens kabı üç ayda bir değiştirilmeli ve bu kaplar kullanılmadığı süre içerisinde kesinlikle kuru bir şekilde saklanmaya özen gösterilmelidir.

Kontakt Lens Kullanımında Hijyen

Lens kullanmaya ilk defa başlayacak olanlar ya da lens kullanırken sürekli sorun yaşayan gerekli kontakt lens hijyenine önem göstermiyor demektir. Lens kullanımına başlarken göz sağlığınızı ön planda tutmalı bakım malzemelerini, kurallarına uygun olarak kullanmalısınız. Lens hijyenin de ve saklanmasında oldukça önemli bir yere sahip olan lens solüsyonları özenli kullanılmadıklarında kısa sürede bozularak, kullanıma uygun olmaz.

Halk arasında lens solüsyonlarında lensleri bekletmek lensi temizlemek anlamına gelmektedir. Fakat bu durum kesinlikle yanlış ve lenslerinize, gözlerine zarar verecek doğru bilinen yanlışlar arasındadır.

Lens solüsyonu ne kadar sürede bozulur sorusunda lensleri temizlemek için kullanılan yöntemler önem taşır. Lensler güvenli ortamlarda el ile temasında önce dezenfekte edilmiş ellerler yıkanarak kullanılmaya başlanır. Lens temizleme rutinine her zaman aynı lensten başlamak pratik şekilde temizleme işlemini yapmanızı sağlar. Lensleri gözünüzden çıkardıktan sonra hemen lens kabına yerleştirmeli ve üzerine lens solüsyonu eklemelisiniz. Lenslerin tamamen lens solüsyonu ile kaplandığından emin olduktan sonra lens kabının kapağını kapatabilirsiniz.  Sert lenslerin kuruması lens yapısına bir zarar vermese de yinede lensin en iyi şekilde dezenfekte edilerek rahat kullanımında lens solüsyonu kullanımının önemi büyüktür. Temiz kalan lenslerde çatlama, kırılma olmayacağı için lens kullanım süresi içerisinde herhangi bir sorun olmadan gönül rahatlığıyla lenslerinizi kullanabilirsiniz.

Lens solüsyonu üzerinde yazan son kullanma tarihi geçerse asla kullanılmadan çöpe atılmalıdır. Lens solüsyonunu açtığınız tarihten sonra üzerinde yazan son kullanım tarihine kadar kullanılmalıdır. Aksi taktirde gözlerde batma hissiyle birlikte birçok göz problemi ile karşı karşıya kalabilir, gözlerinize kalıcı hasarlar verebilirsiniz. En ufak bir sorunla bile karşılaştığınızda mutlaka göz hekiminize başvurmalı, gerekli detayları ondan almalısınız.

Tüm Kontakt Lens Ürünler : https://lensoptikal.com/

Twitter.com/lensoptikal Tıklayarak Twitter hesabımızdan bizi takip ederek sürekli yenilenen güncel yeni kontakt lens teknolojisi ve yeni ürün bilgilerini öğrenebilirsiniz!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha hızlı alışveriş için mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.
UYGULAMAYI  AÇ
X