Günümüz lens teknolojisiyle, insan gözünün zarar görebileceği birçok etkinin azaltılmasıyla süper teknolojisi lensler üretilmeye başlamıştır. Özellikle göz kuruluğu, gözün oksijensiz kalması gibi durumlar araştırılmış, daha sonra insan gözünün UV yani zararlı güneş ışınlarından da korunması üzerine yoğunlaşılmıştır. UV korumalı kontakt lenslerle, görüş açınız daha net olabileceği gibi güneşin ışınlarından da korunarak, göz rahatsızlığınızın ilerlememesi sağlanmaktadır.

UV Blokajlı Lens Hangi Mevsimde Kullanılmalı?

Güneş ışınlarına daha çok yaz mevsiminde maruz kalırız. Ancak halk arasında yanlış bilinen lens bilgilerinden biri, UV blokajlı lens modellerinin sadece yazları kullanılması gerektiğidir. Güneş ışınları ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın her yerinde ve bütün mevsimlerinde UV ışınlarını gözlerimize ya da cildimize değecek değerlerde yönlendirir.

Güneş Işınlarının Verebileceği Zararlar

Cildimizde güneş lekeleri oluşmasının sebebi, güneşin zararlı ışınları olduğu gibi aynı zamanda gözümüzün ağrı, kuruma ve gözün ön yüzeyinde ciddi hasarlar oluşturabilecek düzeydedir. Bu nedenle UV blokajı olan lensleri her mevsim kullanmanız, göz sağlığınız için faydalı olacaktır.

Gözlerinizi UV Işınlarından Koruyun.

UV ışını bir çeşit radyasyon seviyesinde zarar verecek güneş ışığıdır. Bu ışınlar yapılan araştırmalara göre gün batımından önce ve öğlen sıralarında yoğunlaşarak, gözümüzün kornea enfeksiyonuna yakalanmasına neden olabilir. UV radyasyonu kişisel bir alerji değil, bütün hepimiz için geçerli zararlı bir ışındır. UV blokajı sayesinde gün içinde güneş ışınlarının gözlerinize zarar vermemesi, gözünüzün ağrı, kararma ya da kızarıklık gibi durumlarla karşılaşmamasını sağlar. Aynı zamanda sonradan oluşabilecek göz enfeksiyonu, kornea incelmesi gibi durumlarla da karşılaşmamanız için UV blokajlı kontakt lens kullanmanız son derece önemlidir.

uv korumalı kontakt lens
uv korumalı kontakt lens

UV Blokajlı Kontakt Lens Markaları

Günümüz lens teknolojisiyle birçok lens üreticisi UV blokajlı lens teknolojisini kullanmaya başlamıştır. Dünyada en çok tercih edilen UV blokajlı lens markalarıAcuvue ve Johnson and Johnson markalarıdır. UV blokajlı lensler, gözlerinin % 98 ve % 99 oranında UV ışınlarından korunmasını sağlayacak, kontakt lens markaları arasında en çok tercih edilen ürünleri arasında yer almaktadır. UV blokajlı lens ürünler için sitemizin lens markalarından araştırma yapmaya devam edebilirsiniz.