Torik Kontakt Lens Nedir?

Lens Fiyatları

Torik Kontakt Lens Nedir?

Astigmat göz kusurunun düzeltilmesi için özel olarak tasarlanmış lenslerdir. Astigmat göz sorunu olan kişiler bulanık görür ve küçük nesneleri seçmede zorluk çekebilirler. Bazen de dikey olan çizgileri eğriliyormuş gibi görünmesine neden olur. Ancak astigmat sorunlarının giderilmesi için torik lensler üretilmiş ve kullanıcıların net, keskin ve canlı görüşlerin sunulmasında etkili olmuş merceklerdir. Piyasada bulunan çoğu kontakt lenslerin yüzeyi küreseldir. Ancak torik kontakt lens ise özel olarak şekillendirilmiş ve geometrik dizaynı sayesinde yatay, dikey gelen ışınları farklı oryantasyonlarla kırarak görüşün net olmasını sağlar. Bu da torik lensleri diğer kontakt lenslerden ayıran en önemli özelliğidir. Torik lensler günlük ya da aylık olarak tercih edilebilir.

Torik kontakt lens kullanabilmek için doktor muayenesi oldukça önemlidir. Gözünüze uygun torik lensi alabilmek için doktor reçetesi gereklidir. Yanlış tercih edilen torik lensler size fayda sağlamak yerine daha zararlı olabilir. Bunun için de gözünüzdeki astigmat sorununun dereceleri ancak göz doktoru tarafından belirlenebilir. Bu sayede size uygun derecedeki torik lensi alarak astigmat sorununu ortadan kaldırabilir, etrafınızı ve küçük nesneleri rahatlıkla görebilme imkânına kavuşabilirsiniz.

Torik Lensin Önemi

Torik lens tercih ederken muhakkak gözünüze uygun derecedeki lens tercih edilmelidir. Bunun içinde göz muayenesi önemlidir. Doktor reçetesine göre satılan torik lensler doktor tarafından deneme yapılarak uygunluğunun tespit edilmesi önemlidir. Çünkü torik lensler dizayn edilirken gözünüzde doğru şekilde durması önemlidir. Yüksek teknolojide üretilen torik kontakt lensler özellikleri arasında ince ve kalın bölgeler, lense balans koyulması gibi. Bu da lenslerin göze yerleştirilmesi sırasında diğer kontakt lenslere göre daha özen ve ayrıntılı olarak yerleştirilmesi gerekir. Yani torik lenslerin orta bölgesinde ufuk çizgisi gibi bir eksen vardır. Bu eksen gözün net görebilmesini sağlar. Ancak torik lens göze düzgün yerleştirilmez ise ihtiyacınız olan net görüş de sağlanmamış olur. Diğer kontakt lensler kadar göze yerleştirmede zorluk çekebilirken astigmat sorununun giderilmesinde oldukça başarılı olan torik lensler kullanıcı yorumları ile başarısını kanıtlamıştır.

Kontakt lens konusunda piyasada adından söz ettiren birçok markanın iddialı torik lens ürünleri mevcuttur. Lensoptikal de aradığınız markanın torik lenslerini hem uygun fiyata satın alabilir hem de güveni ve kaliteyi tercih edebilirsiniz.

Torik kontak lens markaların arasında en çok tercih edilen ve gözle uyumu rahatlıkla yakalayabilen  Acuvue Oasys For Astigmatism lensler tercih edilebilir. Astigmat göz sorununu ortadan kaldıran mercekler hayatınızı nasıl kolaylaştırdığına şahit olacaksınız. Kullanım sırasında gözünüzde hiç lens yokmuş hissi verirken aynı zamanda net ve keskin görüş sunar.

Torik Lenslerin Özellikleri

Torik lenslerinde kendi içinde kullanıcıya sağladığı bir takım kolaylıklar vardır. Bunlar arasında en önemlileri şunlardır.

  • Torik lens kullanımı sırasında ince yapısı ve özel dizaynı sayesinde göz kırpmalarından az etkilenerek gün boyunca rahat ve konforlu kullanım sunar.
  • Daima yakın ve uzağı net, keskin ve canlı görüşler sunmasında etkilidir.
  • Yapacağınız spor aktiviteleri, günlük işleriniz ya da bulunduğunuz ortamda size daima en üst düzeyde konfor sağlar.

Torik Kontakt Lens Nasıl Takılır

Tüm kontakt lens kullanımında olduğu gibi torik kontakt lens kullanımında da ellerin hijyenliğine önem verilmelidir. Çünkü göz hassas bir organ olduğu için ufacık bir mikrop ya da bakteri bulaşması göz de bir takım reaksiyonların dışa vurulmasını sağlayabilir. Temiz ellerden sağ işaret parmağı ile alınarak sabitlenir. Sol elin orta parmağı ile göz kapağı yukarı kaldırılarak işaret parmağında hazır bulunan lens hassas ve düzgün şekilde göz merceğine yerleştirilir. Tam oturmama durumu olursa ufak dokunuşlarla düzeltme yapılabilir. Ancak ilk defa torik kontakt lens kullanımı olacaksa doktor gözetiminde pratik yapılarak yerleşmesi sağlanabilir. Doğru yerleştirilmesi yapılmayan torik lensler ihtiyacınız olan netliğin önüne geçeceği unutulmamalıdır.

Astigmatlı Lens Çeşitleri: https://lensoptikal.com/urun-kategori/astigmatli-lensler/

Twitter.com/lensoptikal Tıklayarak Twitter hesabımızdan bizi takip ederek sürekli yenilenen güncel yeni kontakt lens teknolojisi ve yeni ürün bilgilerini öğrenebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha hızlı alışveriş için mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.
UYGULAMAYI  AÇ
X