Kontakt lenslerin ülkemizde kullanıcı sayısı her geçen yıl artmasıyla birlikte, karşılaştıkları sorunlarla ilgili bir çok araştırma ihtiyacı duymaktadır. Özellikle gece lensin kullanılıp kullanılmayacağı, uyunursa bir sorun olur mu ve bu durumda neler yapması gerektiği konusuna değinelim.

Kontak lensle uyursak ne olur?

Lens kullanmaya başlayacak birçok kişi gece yatarken lens çıkarılır mı sorusunu merak etmektedir. Çoğu lens kullanıcısı lenslerle uyunmaması gerektiğini bilir. Yalnızca özel üretilen uzun süreli lensler ile uyumak sıkıntı yaratmaz. Bunun dışında tüm lensler gece yatarken çıkarılması gerekir. Fakat en iyi lens kullanıcısı bile lenslerini çıkarmadan uyuya kalabilir. Bu doğal bir durumdur fakat gözde lens varken uyuya kalmak göz sağlığınız için büyük sorunlar teşkil eder. Lensler günlük kullanımda yeterli miktarda oksijenin korneaya geçişini sağlarken uyuduğunuzda gözünüze ulaşan oksijen miktarı azalır. Bu durum göz sağlığını olumsuz etkiler.

Lensle uyumanın zararları

Peki lensiniz gözünüzdeyken uyuya kaldığınızda ne yapmalısınız? Lensinizi çıkarmadan uyuduğunuzda, lenslerinizi olduğundan daha kuru hissedersiniz ve lenslerinizi çıkarmanız normalden daha zor olabilir. Eğer gözünüzde kızarıklık, ağrı, görme yetinizde azalma hissederseniz ya da lensinizi çıkaramazsanız derhal doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Bu gibi durumlarda telaş yapmamalı ve ani hareketler yapmaktan kaçınmalısınız. Yapacağınız yanlış bir işlem daha kötü sonuçlar meydana gelmesine yol açabilir.

Lense uyumaya izin verilen özel durumlar var mı?

Lens ile uyumak yada uzun süre çıkarmamak, ancak göz hekiminizin kararı ile uygulanmalıdır. Her gözün yapısı, kuruluk derecesine göre detaylı muayene ve tetkikler sonrası karar verilmektedir. FDA tarafından onaylı air optix night and day aqua gibi bazı ürünler 30 gün boyunda gözden çıkarmadan kullanılabilmektedir.

GECE YATARKEN LENS ÇIKARILIR MI
GECE YATARKEN LENS ÇIKARILIR MI

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir