Gözlük Reçetesi İle Lens Alınır Mı?

Gözlük Reçetesi İle Lens Alınır Mı

Genellikle daha önce lens kullanmayan gözlük kullanıcılarının en çok merak ettiği ve sordu soruların başında gözlük reçetesi ile lens alınıp alınamadığıdır. Bu göz sağlığınız açısından önemli bir durumu arz etmektedir.

Gözlük reçetesi nedir?

Gözlük reçetesi, göz hekimi tarafından yapılan göz muayenesi sonrası gözlük reçetesine göz değerlerinin girilerek hastaya verdiği evrak diyebiliriz. Bu değerler ile yalnızca gözlük alabilirsiniz, eğer lens de kullanmak istiyorsanız onu ayrıca göz doktoruna belirtmeniz gerekmektedir.

Lens reçetesi farklı mı?

Lens reçetesinin gözlük reçetesinde farklı değerleri vardır. Lens reçetelerinde gözün bc, dia gibi lensler de var olan özellikleri doktorun belirmesi gerekmektedir. ayrıca lens numarası ile gözlük numarası aynı değerlerde olmayabilir.

Gözlük reçetesi ile lens alınır mı?

Optiklerden lens alabilmeniz için reçeteniz olması gerekiyor. Peki gözlük reçetesi ile lens alınır mı? Gözlük reçetesinde gözlük numarası yer alır ve bu reçeteyle lens almak yapılan en büyük hatadır. Renkli gözlü görünmek isteyenlerden dolayı lens kullanımı günden güne artmaktadır. Bu kitlenin bilinçsiz şekilde kullanılan lensin göze vereceği zarar hakkında bir bilgisi olmadığı da aşikar. Gözlük reçetesi ile lens alınmamalıdır ve lensin markası, çapı, modeli değişir değişmez lensin doktor tarafından incelenmesi gerekir. Zaten günümüzde optiklerde reçete olmadan kontakt lens satışı yasaktır. Dış piyasadan da doktor kontrolüne girmeden, güvenirliliği bile olmayan lenslerin alınıp kullanılmaması gerekir.

Kontakt lens nasıl alınır?

Numarasız lens ya da numaralı lens kullanacak olan kişilerin mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Uzman doktor kişinin göz yapısının lense uygun olup olmadığını inceler. Gözdeki kornea tabakası oksijen ve gözyaşı ile beslenmektedir. Bilinçsiz kullanılan lensler korneanın beslenmesini engellediğinden ciddi zararlara yol açabilmektedir. Bu rahatsızlıkların başında gözlerde iltihaplanma, kornea damarlarının beyazlaması  gelmektedir.

Lensi nerden satın alabilirim?

Kontakt lensler Türkiye de yanlıça optisyenlik müesseselerin den satın alınmaktadır. İster fiziki optik mağazalarından isterseniz optik mağazalarının online internet lens satış sitelerinden sipariş verebilirsiniz.

Tüm Kontakt Lens Ürünler : https://lensoptikal.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha hızlı alışveriş için mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.
UYGULAMAYI  AÇ
X

Lütfen bekleyin…