Kontakt lens kullanımında karşılaşılan lensin gözden kayması ve buna bağlı görüntü bozukluğu ve neler yapmamız gerektiği konusunda kullanıcıların bilinçli olması gerekmektedir.

LENS GÖZDE KAYAR MI
LENS GÖZDE KAYAR MI

Lens gözümüzde neden kayar?

Lensler korneanın üzerinde duracak şekilde tasarlanmış ürünlerdir. Peki ama lens gözde kayar mı kaymaz mı? En çok merak edilen soruların başında bu soru yer alıyor.

Lensler gözün ön kısmına yapışarak durur. Gözün açılıp kapanması esnasında göz kapağı lensin yüzeyinde kayar. Aynı zamanda bu hareket ile lens yüzeyinin temizlenmesi sağlanır. Sıkı lensler gözde hiç hareket etmez ve bu durum hassasiyet oluşumuna neden olabilir. Bunun aksine gevşek lenslerde gözde aşırı hareket eder. Çok hareket etmesi nedeni ile gözün kapanıp açılmasından sonra görüntü bulanıklaşır. Lens kaydığı için alt göz kapağı lensi çok hisseder ve bu hareketlilik sonucu lensin kenarları da kıvrılabilir.

Lens kayması göze zarar verir mi?

Lensin kayması görüntü bozukluğuna neden olur ve rahatsızlık oluşturur. Lens doğru eksenden görüş sağlayamadığı için net göremezsiniz. Bu nedenle sizin için en uygun lens göze iyi ortalanmış olup korneayı tam anlamı ile sarar. Doğru olan lensin hafif hareket etmesidir. Lens 1 mm dikey yönde hareket edebilmelidir.  Çok sert yada çok yumuşak lensler önerilmemektedir.

Lens kaydığında ne yapmak lazım?

Lensin gözde kayması durumunda, lens gözden çıkartılmalı ve solüsyonda temizlenip bir müddet bekletildikten sonra tekrardan takılmalıdır. aynı sorun devam ederse yeni bir blister açılıp kullanılmalıdır. Kullandığınız lens rahat hissettirmeli, göz kırpma anında görüş netliğinizi bozmamalı ve göze baskı yapmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir