Günlük kullanımdaki rahatlıkları, birçok görme bozukluğunu düzeltmedeki konforlu performansları ve bunun yanı sıra kozmetik amaçlı sunduğu şık ve göz alıcı renk seçenekleri ile kontakt lensler, bugün için hemen her yaştan kullanıcının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Başta, gözlük kullanımının birçok açıdan kişileri zorladığı zamanlarda tercih edilen bu ürünler, farklı özellikleri bulunan çokça seçeneğe de sahiptir. Bu noktada ise doğru kontakt lensin seçilmesi ve uygun şekilde kullanılması oldukça önemlidir.

Görme bozukluklarını düzeltme amaçlı olsun veya olmasın tercih edilecek her kontakt lensin öncesinde, kişilerin uzman bir göz doktoruna muayene olması ve uygun lens reçetesini alması göz sağlığının korunmasında elzem bir adımdır. Reçetede yer alan bilgilere uygun lensin ise mutlaka resmi optik mağazalarından satın alınması gerekmektedir. Öyle ki günümüzde hemen her üründe olduğu gibi düşük kaliteli ve insan sağlığını tehdit edici kontakt lensler, çok uygun fiyatlı olmaları vaatleri ile kullanıcıları cezbedebilmektedir. Ancak, bu grup lenslerin ileri aşamada göz sağlığına oldukça zarar verici etkilerinin olduğu da bilinmektedir.

2010 yılından itibaren sektörün önde gelen markası olmasıyla dikkat çeken Lens Optikal, Marka Yetkilisi Hakan Tırpancı ve profesyonel ekibi ile dünyaca ünlü kontakt lens markalarının satışında %100 orijinalliği ve distribütör firma garantisini sunmaktadır. İhtiyaca yönelik lens çeşitleri, geniş ürün yelpazesi, müşteri temsilciği, ödeme kolaylıkları ve en önemlisi ürün kalitesi ile marka politikasından ödün vermeyen Lens Optikal, en yeni ve gelişmiş kontakt lenslerin kullanıcıya ulaşmasında güvenilir bir yol arkadaşıdır.

Kontakt lens alırken reçete neden önemlidir?

Kontakt lens satın almadan önce reçete güncelliğinin kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Herhangi bir semptom göstermeyen olası göz rahatsızlıklarının, kontakt lens kullanımı ile ilerlemesi söz konusu olabilmektedir. Öte yandan, görme bozukluklarının meydana gelmesinde rol oynayan miyopi, astigmatizm, hipermetrop ve benzeri sorunlardaki mevcut numaraların ilerlemesi de olasıdır.

Bu nedenle yılda bir veya 2 yılda bir yaptırılacak düzenli muayene sonucunda alınacak yeni reçeteye göre uygun lensin seçilmesi, göz sağlığının devamlılığı için en doğru adım olacaktır. Bunun yanı sıra kişiye özel hazırlanan lens reçetelerinde aşağıdaki bilgiler de yer almaktadır:

  • Lensin çapı ve eğrilik yarıçapı ve gücü,
  • Lensin materyali ve oksijen geçirgenliği ve oksijen iletkenliği
  • Lens merkez kalınlığı,
  • Korneanın santral kısmı üzerine denk gelen optik zon ve bombe yüksekliğini belirten sagital derinlik.

Söz konusu parametreler yalnızca kontakt lens reçetelerinden yer almakta, bu sebeple de gözlük reçetesi ile kontakt lens alımı söz konusu olmamaktadır. Ayrıca, birçok hastada gözlük numarası ile lens numarası da farklılık göstermektedir. Buna göre, göz hastalıkları riskini önlemek, olası bir sorunda erken tanı ve tedavinin mümkün olmasını sağlamak ve göz yapısına uygun en doğru lensi daha uzun yıllar sorunsuz kullanabilmek adına düzenli periyotlarda göz muayenesinin yaptırılması ve lens reçetesinin güncellenmesi tavsiye edilmektedir.

Lensin bakım gereksinimlerini karşılarken nelere önem verilmelidir?

Lens kullanıcılarının dikkat etmesi gereken en temel durum elbette ki uygun hijyen talimatlarının ve saklama koşullarının yerine getiriliyor olmasıdır. Farklı malzemelerden yapılan ve farklı kullanım sürelerine sahip olan lenslerin kullanımındaki ortak kural ise zamanı geldiği anda yenilenmesi gerekliliğidir. Buna göre, günlük tek kullanımlık lenslerden farklı olarak diğer tüm kontakt lens çeşitlerinin, gün sonunda uygun bir solüsyon eşliğinde ve hijyenik lens kabı içerisinde saklanması gerekmektedir.

Her tip lensin kullanımından önce eller mutlaka yıkanmalı ve kurulanmalı, hiçbir lens çeşidi doğrudan su ile temas ettirilmemelidir. Kontakt lensler ile çok sıcak, nemli ve buharlı alanlara girilmemesi de önemlidir. Bununla birlikte lensler ile yüzülmemeli, uyunmamalı ve duş alınmamalıdır. Hangi türü seçerseniz seçin, kontakt lenslerinizi ve göz sağlığınızı korumak adına uyulması gereken kuralları, Lens Optikal müşteri temsilcilerimizden öğrenebilir ve diğer tüm detaylar için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Doğru kontakt lens nasıl seçilir?

Kontakt lens seçiminde, lenslerin ne sıklıkla kullanılmak istendiği önemli bir belirleyicidir. Buna konuda karar vermek adına göz doktoru ve Lens Optikal yetkilileri yardımcı olabilir. Lens bakımına ne kadar vakit ayırılacağı, kullanıcının yaşı, yaşam tarzı, lens kullanım nedeni, varsa görme bozukluğu oranı gibi pek çok faktörün de lens seçiminde etkisi vardır. Öte yandan, en doğru kontakt lense elbette ki yapılacak göz muayenesinin sonrasında karar verilmektedir. Muayenede, göz topografisi olarak adlandırılan kornea topografisi alınmakta ve korneanın eğimi hesaplanmaktadır. Elde edilen veriler ışığında uygun lens reçetesi hazırlanır.

Lens reçetesine en uygun markalar arasında tercih yaparken ise Lens Optikal Marka Yetkilisi Hakan Tırpancı ve alanında uzman optik temsilcilerinin bilgilerinden yararlanmak mümkün olmaktadır. İlk kez lens kullanacak kişilerin de adaptasyon süresinin sağlıklı ve konforlu geçmesi adına detaylı olarak bilgilendirilmesi oldukça önemlidir. Günümüz teknolojisi ile üretilen ve yumuşak yapıları sayesinde kullanımı oldukça rahat olan lenslere alışmak aslında son derece kolaydır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, temizlik ve hijyen prosedürlerine birebir uyulmasıdır. Ayrıca, aşağıdakilerden herhangi biri söz konusu olduğunda mutlaka lens çıkarılmalı ve şikayetler devam ederse uzman bir hekime başvurulmalıdır:

  • Gözlerde kuruma, çapaklanma ve batma hissi varsa,
  • Lens kullanımına bağlı kızarıklık, kaşıntı veya ağrı oluştuysa,
  • Gözün enfeksiyon kapma riski bulunuyorsa,
  • Gözlerde akıntı şikayeti ve ışık hassasiyeti oluştuysa,
  • Gözde yabancı bir cisim varmışçasına rahatsızlık varsa veya kişi bulanık görmeye başladıysa.

Lens alımının nerelerden yapılması güvenlidir?

Kontakt lensler, ülkemizde ve dünyada tıbbi cihaz kategorisi altında satılmakta ve satış süreci de çeşitli yasalarla denetlenmektedir. Bununla birlikte hangi hastanın hangi tip lens kullanabileceğine de ancak uzman bir göz doktoru karar verebilir. Uygun lens hem kullanıcıya ait faktörler hem de lense ait özellikler göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

Lensin satın alınma aşamasında ise tercih edilecek optik markasının güvenilir, yasal ve yetkili olmasına kesinlikle dikkat edilmelidir. Bu firmalar, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Bununla birlikte söz konusu firmalarda satışı yapılan lens markaları ise dünya çapında tanınan, kaliteli, orijinal ve güvenilir markalardır. Tüm bu özellikleri bir arada bulabileceğiniz Lens Optikal’de, deneyimli optisyenlerin yardımı ile en doğru lensi bulmak ve uygun fiyata satın almak mümkün olmaktadır.

Yenilikçi yaklaşımları sürekli takip eden firma, müşteri memnuniyetini maksimum seviyeye çıkarmak ve her adımda sağlığı temel almak adına sürekli eğitimlerle çalışanlarını yetkin kılmaya devam etmektedir.

Lens kullanımının artmasında yeni neslin rolü nedir?

Sosyal hayatın getirileri, artan iş yoğunluğu, düzenli spor aktivitelerini tercih eden kişi sayısının günden güne fazlalaşması ve özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların hayatlarının her alanını daha da pratik hale getirme isteği, elbette ki tıbbi cihaz kullanımlarında da yeniliklerin geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir.

Özellikle numaralı gözlük kullanıcılarının tercihi olan kontakt lensler ise daha konforlu kullanım imkanının yanı sıra hareket etme özgürlüğünün de önünü açmaktadır. Aktif yaşam tarzına sahip yeni neslin birçok ihtiyacını karşılamak adına geliştirilen kontakt lensler, gözlük gibi buğulanma, kirlenme, kırılma, düşme riski taşımamaktadır. Bu da günün her saati net görüş özelliğinin kaybolmaması anlamına gelmektedir. Öte yandan lensler, yalnızca görme bozukluklarını iyileştirmek için değil aynı zamanda yepyeni bir göz rengine kavuşmak adına kozmetik amaçlı da kullanılabilmektedir. Bu da kontakt lensleri aynı zamanda değişen modanın bir parçası haline getirir.

Dolayısıyla yeni neslin tercihi kontakt lens kullanımı günden güne artmakta ve bu nedenle de dünyaca ünlü lens markalarının fark yaratacak Ar-Ge çalışmaları tüm hızıyla sürmektedir.

lens takma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir