Kontakt lens kullanımı sırasında lenslerin yanlış ve bilinçsizse kullanılması kişilerde bir takım sorunları beraberinde getirir. Bunların en başında kaşıntı, kızarıklık ya da göz kuruluğudur. Eğer kontakt lens kullanımı sırasında gözde batma sorunu yaşıyorsanız bunun ana sebebi göz kuruluğudur. Kontakt lenslerin ana bileşenini oluşturan yüksek derecedeki su ve oksijen geçirgenliğidir. Bu da kontakt lens kullanımı sırasında gözün sürekli nemli kalmasına yardımcı olurken kullanıcıya da ekstra konfor sağlamaktadır.

KONTAKT LENS GÖZE NEDEN BATAR
KONTAKT LENS GÖZE NEDEN BATAR

Kontakt Lensin Göze Uyumu

Peki kontakt lensler yapısı gereği gelişmiş teknoloji ve materyallerden üretilirken neden kontakt lens göze batma sorunu yaşanıyor diye aklınıza gelebilir. Kontakt lens kullanıcıları tarafından bilinen en önemli sebep göz kurumasıdır. Göz kuruluğu genel de saatlerce bilgisayar başında geçen zaman, rüzgarlı ortamlarda fazla vakit geçirilmesi, camları uzun süre açarak araç kullanmak, kask olmadan motor kullanarak rüzgara karşı savunmasız olmak göz kuruluğunun başlıca sebepleri arasında yer alır. Yine göz muayenesi yaptırmadan kullanacağınız numaralı kontakt lensler gözünüze uygun olmadığı için lens batma sorunu yaşayabilirsiniz.

Uygunsuz BC ve DIA , numaralarının tercih edilmesi kontakt lenslerin korneaya baskısını artıracağı için lens göze batma sorunu yaşanacaktır. Seçeceğiniz kontakt lensler muhakkak göz doktorları gözetiminde ve size uygun olan lens tercih edilerek lens konforu, net ve canlı görüşleri yakalayarak rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Kontakt Lenslerin Göze Batma Sebepleri

Kontakt lensler tercih edilirken kullanıcıların göz değerlerine uygun mercekler tercih edilmelidir. Kontakt lensler günlük yaşantımızda kullanıcıları konforu ve rahatlığı yaşamaları için üretilmiş lenslerdir. Ancak yanlış ve göz derecesine uymayan lens tercihi konforu yaşamamanıza neden olurken siz kullanıcıları da oldukça rahatsız edecektir. Bu da kontakt lenslere bakış açısını tamamen değiştirecek ve ön yargılar edinmenize neden olacaktır. Kontakt lenslerin göze batma sorununa neden olan başlıca etmenler şunlardır.

 • Kullandığınız markanın kontakt lensi günlük kullanım sırasında reçetesinde yazan süreden fazla kullanılması
 • Kontakt lenslerin hijyenine özen gösterilmemesi,
 • Göz derecesine uygun kontakt lens kullanılmaması
 • Uzun süre kullanım sonrası lenslerde meydana gelen dışsal faktörler
 • Kontakt lens kullanım reçetesinde yazmamasına rağmen gece gözde lensin kalması,
 • Kontakt lens kullanımı sırasında lensin ters tarafının göze takılması,
 • Size ait olmayan lensin kullanılması
 • Göz enfeksiyonlarının oluşturduğu etkenler ile göz kuruluğunun artması
 • Kişilerin gözyaşı sorunu yaşaması kontakt lens kullanımını olumsuz etkilemektedir.

Yukarıda belirtilen nedenler ile göz kuruluğunun artması sonucu oluşan kontakt lens göz batma sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kontakt Lens Göze Batmaması İçin Yapılması Gerekenler

Kontakt lens kullanımı sırasında konforlu ve rahat kullanım istiyorsak kullanıcıların bazı şeyleri tam yapması gerekir. Bunların başında göz muayenesi önemli etkendir. Çünkü size uygun kontakt lens tercih edilmesinde göz derecelerinizin bilinmesi gerekir. Bu da detaylı göz muayenesi sonucu ortaya çıkacaktır. Doktor muayenesi sonrası da lensin gözünüze batmasını istemiyorsanız net, canlı, keski ve konforlu görüşler için şunlar yapılması gerekir;

 • Süresi geçen kontakt lens kullanılmamalı yerine yenisi kullanılarak günlük hayatınıza devam etmelisiniz.
 • Uzun süreli kontakt lens kullanıyorsanız lens solüsyonları ile dezenfektanı yapılmalıdır. Çünkü gözyaşının neden olduğu lipitler lensler üzerinde mikrop ve bakteri oluşmasına neden olur. Lens solüsyonları da bu bakterilerin yok edilmesini sağlar.
 • Kontakt lensler her ne kadar yüksek derecede oksijen geçirgenliğine sahip olsa da uzun süre gözde kalmamalıdır. Aksi takdir de batma, yanma, kızarıklık ya da alerji etkenleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Kontakt lens kullanımını dikkatlice okuyarak lensin göze yerleştirilmesi doğru yapılması sağlanmalıdır.

Doğru kullanım ve doğru tercih edilen markanın kontakt lensleri sayesinde kontakt lens göze batma sorunu ile karşılaşmadan konforlu kullanım sağlayabilirsiniz. Göz muayenesi sonrası size uygun marka kontakt lenslere en uygun fiyatlarla Lensoptikal farklı ile sahip olabilirsiniz. Hızlı kargo avantajından yararlanabilir ve gece gündüz demeden bir tıkla sipariş verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir