GÜVENLİ ŞEKİLDE LENS KULLANIMI İÇİN 7 ADIM

LensOptikal astigmatlı lensler, Lens Satın Al, En iyi lens markası, kontakt lens nedir, alcon lens, zeiss lens, aylık lens, en iyi lens markaları

GÜVENLİ ŞEKİLDE LENS KULLANIMI İÇİN 7 ADIM

Makaleye önce bu başlığı açma amacımızı açıklamakla başlamak isteriz. İnternete bir konu hakkında sorumuzu cevaplamak istediğimizde,  bizi yazılmış upuzun makaleler karşılamakta ve her zaman o uzunlukta yazılmış makaleleri okuyacak vaktimiz bulunmamakta. İşte bu yüzden gereksiz bilgilendirmeyi es geçerek,  yeni kontak lens kullanmaya başlayacaklara (her türlü lens kullanımı olabilir) ön bilgilendirme ya da lens kullanan lakin daha sağlıklı şekilde bu kullanımı sürmek isteyenler için bilgilendirme amaçlı karmaşıklıktan uzak, 7 adımda güvenli ve sağlıklı şekilde kontak lens kullanımı hakkında bilgi sahibi olmanızı hedefleyen bir yazı oluşturmak istedik.

Makaleyi oluşturan 7 başlık:

  1. Adım: Lensi takarken yönünün doğru olduğuna dikkat etmek
  2. Adım: Kontak lens kullanım zamanının dikkatle takip edilmesi
  3. Adım: Lensin gece gözde unutulması halinde yapılacak işlemler
  4. Adım: Steril koruyucu suyunun yenilenme zamanı
  5. Adım: Kullandığınız lensi denemek için vs. fark etmeksizin başkasının kullanımını önlemek
  6. Adım: Zararlı ışınlara karşı hassas gözleri lens ne kadar korur
  7. Adım: Kontak lens nasıl takılır

 

Adım 1- Lensi takarken yönünün doğru olduğuna dikkat etmek:

Bu adımı ilk sıraya koyma nedenimiz yeni kullanmaya başlayacaklar için ön bilgilendirme olmasını istememiz.  Lensin merceği oval olduğundan bazen ters dönebilir buna dikkat edilmeyip takıldığında ise size yanlış giden bir şeylerin olduğunu belli etmek için göze batma hissi verecektir. Dolayısıyla, yeni kullananlar bu maddeyi bilmediğinden gözdeki bu batmanın normal olduğunu düşünebilir ve lens kullanmanın göze batan bir olgu olduğu yanılgısına düşebilirler.  Lensi takarken parmağınıza aldığınızda lensin yüzeyinin yuvarlak olmasına dikkat edin, eğer lens tam yuvarlak durmuyorsa tersine dönmüştür. Tersyüz ederek takmanız halinde doğru lens takımına ulaşmış olacaksınız.

 

Adım 2 – Kontak lens kullanım zamanının dikkatle takip edilmesi:

Lens kullanımında hijyenden sonra en önemli maddesi denebilir.  Lens zaman takibini yapmak sizin için birçok fayda sağlar bunlardan en önemlisi zamanının dolduğunu hissettirmek isteyen lensin gözünüzde oluşturacağı  batmadan, yanmadan korur ve lensinizin ne zaman biteceğinden haberdar olacağınız için öncesinden bir sonraki kullanacağınız lensinizi hazır etmiş ve lenssiz kalmamış olursunuz.

En uygun fiyatlı ve kampanyalı lens siparişleri için https://lensoptikal.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Adım 3-  Lensin gece gözde unutulması halinde yapılacak işlemler:

Lens kullanmaya başlamadan önce en çok tereddüt edip üzerinde durduğumuz kavram bu diye düşünüyorum.  Türkiye’de de kontak lense karşı en çok ön yargı oluşturan başlık bu olabilir. Genelde birinci uyumada  hiçbir olumsuzluk görülmez lakin lensinizi gözünüzden çıkartıp steril solüsyonuyla durulamanız ve gözlerinizi dinlendirmenizi öneririz.

Bazı ürünlerde bu özellik mevcut.( bkz: https://lensoptikal.com/urun/air-optix-night-and-day-aqua/ )  Aylık kullanımlı bazı günlük lenslerde ise gece gündüz kullanım yapıldığında kullanım süresi  14 güne düşmektedir.  Dolayısıyla aylık kullanımlı günlük lensi gece gündüz kullandığınızda 14.günden itibaren batma hissi başlayabilir. Bu konu da lensiniz gece uymaya ne kadar elverişli göz sağlığınız için araştırma yaparak uygulanması uzmanlar tarafından önerilir.

 

Adım 4- Steril koruyucu suyunun  kaç günde bir yenilenmeli

Genelde insanlar haftada bir değiştirmekte. Gün boyu gözümüzde duran lensler, gözlerimizi tortulardan koruduğu için göze girecek tortuları emer, dolayısıyla solüsyona bırakıldığında ise emdiği tortuları solüsyona bırakır. Lens kabının içerisinde toz bulunması halinde direkt, olmadığı durumlarda ise 2-3 günde yenileyebilirsiniz yine de en sağlıklı olanın günlük değişim olduğunu bilmekte fayda var. Solüsyonunuz bittiğinde lensinizi normal sulara koymayın hemen steril solüsyonu  temin etmeniz lens kullanımı için bir zorunluluktur.

Adım 5- Kullandığınız lensi denemek için vs. fark etmeksizin başkasının kullanımını önlemek:

Bu olay genellikle renkli lens kullanımında gerçekleşir. Lensler her ne kadar kozmatik alanında kullanılıyor olsa bile lensler aksesuar değildir. Lütfen sağlığınız için başkasıyla paylaşmaktan sakının.

 

Adım 6- Zararlı ışınlara karşı hassas gözleri lens ne kadar korur:

Her ne kadar UV-UVA-UVB ışınlarına blokaj oluşturan lensler olsa bile lensler gözlerin tamamını kapsamadığından gözü tamamıyla korumaz. Dolayısıyla doktorunuzun önerdiği koruyucu gözlükleri söylenildiği gibi takmanız gerekmektedir. Yazın kullanılan güneş gözlüklerineyse lensin sağladığı avantaj,  istediğiniz gözlüğü numaralandırmadan çeşitlilikle kullanılabilme özgürlüğündedir.

 

Adım 7- Kontak lensler nasıl takılır:

Yumuşak saydam kontakları standart kullanım prosedürü izlenmelidir. Ellerinizi hijyenik bir sabunla yıkayarak başlayın ardından tüy bırakmayacak havluyla kurulayın.

Lensinizi kutudan çıkarın; yumuşak temaslar için özel olarak hazırlanmış paket içindeki solüsyon ile durulayın. Merceğin temiz olduğuna dikkat ederek lensin yönünün doğruluğundan emin olun. Baskın olarak kullandığınız elinizin başparmağı ile lensi alın, baskın olmayan elinizin orta parmağı ile alt gözkapağınızı aşağı doğru çekin ve lensi, gözünüz yukarı bakar şekilde retinaya yerleştirin. Kayma gibi durumların olması durumun elinizle yahut gözlerinizi birkaç kez kırparak yerine oturtturabilirsiniz. Bunu aynen diğer gözünüzde de tekrarlayın.

Kontak lensler doğru takıldığı müddetçe gözünüz her daim güvende ve görüşleriniz yeniliğe bakmaya hazır olacaktır. Son madde ile lens nasıl takılırı da öğrendiğimize göre artık sağlıklı lens kullanımı hakkında genel olarak bilgi sahibiyiz. Umarız bu yazı faydalı olmuştur. Lensler hakkında daha fazla bilgi için: https://lensoptikal.com/

Net hatırlanan hatıralar, sağlıklı gözler ve keyifli alış verişler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha hızlı alışveriş için mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.
UYGULAMAYI  AÇ
X

Lütfen bekleyin…